Skip to main content

Prodej poukázek

 Více informací o evidenci poukázek EET: Informace o metodice a evidenci v kontextu EET naleznete zde

Poukázky na hodnotu zboží

Pokud prodáváte nebo přijímate poukázky (voucher), které reprezentují kredit na zboží/služby v rámci jednoho subjektu je nutné nastavit správně položky, aby reflektovali typ zboží a jejich hlášení na EET probíhalo v souladu se zákonem o čerpaných plněních (el. peněženka, kredit)

Poukázka na hodnotu zboží je např. poukaz 1 000 Kč na odběr vína a při prodeji dojde k uplatnění kreditu. V tomto případě pokladna musí odeslat tržby rozdělené na platby určené k následnému plnění a následně při uplatnění jako čerpaná částka.

Pozor na rozdíl: Pokud se jedná o poukázku na konkrétní zboží/službu, jedná se o normální prodej položky a eviduje se jen jednou - v momentě prodeje poukázky. Například let balónem. Následně při použití poukazu se již neodesílá na EET.

Tip EET: Dělit tržby z prodeje poukázky je nutné pouze, pokud prodej i uplatnění kreditu probíhá v rámci jednoho podnikatelského subjektu. Pokud poukázku prodává jiný subjekt a její hodnota se uplatňuje u jiného subjektu, není nutné dělit platby na platby určené k následnému čerpání. Více na stránkách etržby.cz

Postup přidání prodeje poukázky
  1. Přidejte novou položku a zvolte typ: Záloha na zboží nebo Záloha na služby nebo Prodej/dobití kreditu
  2. Pokud má poukázka předem danou hodnotu, např. 1 000 Kč nastavte cenu. Pokud chcete měnit hodnotu poukázky při prodeji, zvolte v záložce Ceny > Vyžádat zadání ceny při prodeji.
  3. Uložte nově vytvořenou položku

Postup přidání čerpání hodnoty poukázky

  • Přidejte novou položku a zvolte typ: Čerpání poukázky
  • Pokud má poukázka předem danou hodnotu, např. 1000 Kč nastavte cenu. Pokud chcete měnit hodnotu poukázky při prodeji, zvolte v záložce Ceny > Vyžádat zadání ceny při prodeji.
  • Uložte nově vytvořenou položku

 6EpRRo7ofByG0nFI-Screenshot_1525434171.png

Evidence hodnoty u zákaznického účtu

Nevyčerpanou hodnotu poukázky/kreditu lze také evidovat v aplikaci u konkréního zákazníka. Pro tyto účely lze použít Kreditní účet zákazníka

screenshot_1577088991.png

 

Funkce prodeje poukázek je dostupná v aplikaci od verze 1.150 ve verzi KLASIK, PLUS. Evidence hodnoty zákaznického účtu vyžaduje verzi 1.174 a licenci PLUS nebo PREMIUM.